Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chci šneka!
Nechci tady kopírovat už někdy napsané texty a tak se pokusím něco vymyslet sama :)
Nejdříve bychom se měli zamyslet, jestli můžeme plži poskytnout vše potřebné a zdali někomu z rodiny plž nevadí. Pokud je vše v pořádku, můžeme se tedy pustit do výběru bydlení. Šnečka můžeme ubytovat buď ve skleněném teráriu (je dražší), v plastovém boxu (dobře se s ním manipuluje a je levný), nebo ve venkovním výběhu 
(pěkný venkovní výběh zde:
http://www.radula.estranky.cz/clanky/chov-sneka) Důležité je, aby šneček neutekl, ale aby měl STÁLÝ PŘÍSUN VZDUCHU!
Obrazek
 Obrazek

 

Do térária na dno, můžeme dát různý substrát, hlínu a podobné věci, ale asi nejvíce používaným a nejhygieničtějším je LIGNOCEL (kokosová drť). Lignocel je i dobře cenově dostupný (35 - 50 Kč). Návod jak lignocel připravit, je většinou popsán přímo na výrobku. Ale nemá smysl kupovat lignocelu více. Mě do 50 litrového boxu stačí jedna kostka. Kostka se dá do asi 3-4 litrů vody a vznikne vám až 9 litrů materiálu.
Obrazek

 

 

 

 

 

 Do terária (boxu, výběhu) můžeme umístit různé větvičky a mech, který dobře zadržuje vlhkost, která je pro šneky velmi důležitá (MĚLI BYCHOM DENNĚ KROPIT). Důležité je všechno pečlivě omýt. Doporučuji vše nechat třeba přes noc ve vodě, aby se všechny bakterie a všechen hmyz utopil. Také můžeme věci slít vařicí vodou (mech ne).
POKUD JSME VŠECHNO SEHNALI, MŮŽEME JÍT NA LOV.

KDE ŠNEKA NAJÍT?
Nemůžu poradit s tím kde se přesně šneci nacházejí. Dobré je vyrazit po dešti, buť brzo ráno nebo k večeru až padne rosa.

A CO V ZIMĚ?
Samozřejmě v zimě šneka nepotkáte. Je to proto, že jako spousta dalších zvířat se na zimu zazimovává. Na jaře vylézá až když se teploty trvale pohybují okolo 10 stupňů a na podzim potom samozřejmě zalézá když teploty klesnou pod 10 stupňů.

CO MŮŽU NAJÍT ZA ŠNEKY?
U nás se vyskytují hlavně páskovky, hlemýždi zahradní a plamatky. Samozdřejmě můžete najít i mnoho dalších šnečků. Atlasy šnečků zde:
http://achatina.cz/view.php?cisloclanku=2009070004
http://www.radula.estranky.cz/clanky/druhy-sneku

 

Péče o šneka
Nemyslete si, že nalezením šneka všechno končí! Šnek potřebuje pravidelnou péči.

ČÍM ŠNEKA KRMIT?
Šnečci si pochutnají na většině zeleniny, hlavně na salátech a okurkách, různým ovocem také nepohrdnou, ale určitě bych šnekům nedávala citrusy. Pokud by jste někdy v létě našli nějaké houby v lese, můžete se také podělit, ale nečekejte že jeden šnek schroupne na posezení košík hřibů. Všeho s mírou. Snažte se odhadnout kolik krmiva šneci potřebují, aby zbytečně nezůstávalo, a nebo aby naopak šneci neměli ještě hlad. Papání dáváme vždy večer nebo ráno (popř. večer i ráno) a pokud ho šnečci nesní, měli bychom ho asi po 24 hodinách odstranit a dát čerstvé.
Kromě zeleniny bychom šnekům měli alespoň jednou týdně dopřát pšeničnou mouku. Měli by mít také stálý přísun vody, ale pokud budeme vodu dávat do nějaké nadoby (například miska pod květináč) měli bychom myslet na to, že šneci neumí plavat, takže by voda měla dosahovat maximálně po spodní "tykadla" nejmenšího šneka.
A to neméně důležitý je PŘÍSUN VÁPNÍKU. Šnečci si svou ulitu potřebují z něčeho tvořit a to něco je právě vápník. Vápník můžeme nahradit sépiovou kostí nebo rozdrcenými skořápkami.

A VÍC DĚLAT NEMUSÍM?
Samozřejmě že musíte. Šnečín bychom měli každý den, ráno a večer kropit aby měli šnečci hezky vlhko. Pozor si ale také dávejte na přehnanou vlhkost (lignocel by mohl začít tlet a plesnivět)! Také je dobré každý den odklízet slizové cestičky a "bobečky" šnečků (nemusíte se jich vůbec štítit - zaprvé vůbec nezapáchají a zadruhé jde jen o "zpracovanou" zeleninu :D) a minimálně každý měsíc podestýlku kompletně vyměnit a všechno vyčistit a vydrhnout - nepoužívejte ŽÁDNÉ CHEMICKÉ PŘÍPRAVKY a když už je použiteje tak pořádně oplachujte!

Trénink a hry
Se šnečkem si také můžeme různě hrát a trénovat ho, stavět mu různé dráhy a překážky, pořádat závody... Ale neměli bychom šneka celý den jen "tahat" a také bychom ho měli alespoň jeden den v týdnu nechat napokoji.
A všechno dělejte prosím tak, aby šnek přežil!

PŘEJU HODNĚ ŠTĚSTÍ A ZÁBAVY S VAŠIMI ŠNEČKY!
Soniiička